SİVAS DİVRİĞİ KEMALİYE ARAPGİR HARPUT

SİVAS DİVRİĞİ KEMALİYE ARAPGİR HARPUT

Sen hiç mevsimlerin değişimine tanık oldun mu?

 

Sivas, Gökmedrese, Buruciye Medresesi

Divriği; Ulucami

Kemaliye; Karanlık Kanyon, Apçaağa, Sırakonak

Elazığ; Ocak Köyü, Arapgir, Onar, Harput

 

İlk günün sabahı Sivas Havalimanına iniş ve Sivas kent merkezine geçiş. Kahvaltı sonrasında hepsi yanyana olan Gök Medrese, Ulu Camii, Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi ve Madımak Otelininin geziyoruz. Öğlen Kangal ilçesine geçiyoruz, Yerel yönetime ait Kangal Köpek Çiftliğini ziyaret sonrasında Divriği'ye hareket ve Divriği'de UNESCO kültür mirası ve bir Selçuklu mimari harikası olan Ulucami ve şifahanesi'nin ziyareti ediyoruz. Ziyaret sonrası Kemaliye'ye geçiş ve otele giriş yapıyoruz.
 

İkinci gün, Doğası, kültürü, evlerin mimarisi ile ilgi çekici güzelliklere sahip eski ismi ile Eğin, yeni ismi ile Kemaliye’yi görür görmez seveceğinize eminiz. Erzincan’ın incisi Kemaliye bugüne kadar neden gitmediğinizi sorguladığınız bir yer olarak zihinlerinizde yer edecek.

 Fırat Nehri manzarası eşliğinde kıvrılan yollardan ilerleyerek Sırakonak Köyü’ne gidiyoruz. Sokakları ve özgün mimari dokusuyla sizi etkileyecek köy gezisinin sonrasında “Orda bir köy var” şiirine konu olan ve Şair Ahmet Kutsi Tecer’in köyü, Apcağa Köyü’ne muhteşem bir doğa yürüyüşü ile ulaşıyoruz. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş (ki bu yürüyüş fotoğraf molası vere vere süre olarak uzayabilir) Kaya Başı Kır Kahvesi’nde bitiyor. Kemaliye’yi kuş bakışı görebileceğiniz bu kahvede biraz dinlendikten sonra Apçağa Köyü’nü gezip Ahmet Kutsi Tecer kültür evini ziyaret ediyoruz.

Öğle yemeği molasından sonra Kemaliye Mani Yolu, Kadıgölü şelalesi veTaşdibi Mahallesinde keyifli bir yürüyüşle geziyoruz. Zincirli kaya ve Kapı tokmakcı atölyesinde ustayı ziyaret ediyoruz.

 

Üçüncü günümüze, Karanlık kanyon'un inşası esnasında elde edilen bulguların sergilendiği Kemaliye Doğa tarih müzesini ziyaret ile başlıyoruz. Karanlık Kanyon'da keyifli bir tekne turu (su seviyesi uygun olur ise) ve ardından Kemaliye'yi Anadolu'ya bağlayan ve yapımı 132 sene süren, kayalık dağın içten oyulmasıyla elde edilmiş Taşyolunda yüruyüş yapıyoruz.

Öğleden sonra ise Dünya’nın ikinci büyük kanyonu olan ve gezinin en muhteşem manzarasına izin verecek olan Karanlık Kanyonun zirvesine çıkmak üzere maceralı bir yola çıkıyoruz. 

Karanlık Kanyon’u zirveden göreceğimiz noktaya kısa bir traktör römorkunda yolculuk ile çıkış yapıyoruz. Pek konforlu olmasa da yapılmasında ayrı bir renk olacağı kesin. yarım saatten daha kısa süren bir traktör yolculuğu ve ardından kısa bir yürüyüşle Karanlık Kanyonun tepesine varıyoruz. Ardından içinden Fırat Nehri'nin geçtiği Karanlık Kanyonu ve dünyanın en zorlu yolları arasında sayılan Kemaliye-Divriği arasındaki Taş Yolu’nu kuş bakışı görüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Görsel kaynak pinterest)

Dönüşte Karakoçlu köyünü ve Esertepe köyünü geziyoruz. Gün sonunda otele dönüş ve akşam yemeği.

 

Dördüncü gün, Kemaliye'den ayrılıyoruz. İlçe'den çıkarken Vali Recep Yazıcıoğlu köprüsü üzerinde kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Sonrasında yaşayan kültürüyle öne çıkan Ocak köyü ve köydeki Ali Güler Müzesi muhtemelen herkesin oldukça ilgisini çekecek. Yola devam ediyoruz ve Arapgir'e uğruyoruz. Burada Millet Hanı ve Mirliva Ahmet Camii'ni ziyaret ediyoruz. Göktürkçe yazılı mezar taşları ve tarihte bilinen en eski Cem Evi’ ninin bulunduğu Onar Köyü de göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeği için Keban Barajı kıyısında mola veriyoruz.

Elazığ şehir merkezine 6 km uzaklıktaki, geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanan, antik kent Harput. Urartu dönemi izlerini taşıyan Harput Kalesi’ni geziyoruz. Kale aynı zamanda yapımı sırasında harcında su yerine süt kullanılması sebebi ile Süt Kalesi olarak da biliniyor. Ardından Anadolu’daki en eski ve önemli yapılardan olan Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaslan tarafından yaptırılan Ulu Camii’yi, mimarlık tarihinde önemli yer tutan Kurşunlu Camii’yi ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerin arkasından Elazığ Havlimanına geçiyoruz ve İstanbul'a dönüş başlıyor.

 

1. Gün

SİVAS DİVRİĞİ KEMALİYE

2 Haziran 2022 , Perşembe

Sivas Hava alanına iniş
Sivas kent merkezi, Gök Medrese, Ulu Camii, Çifte Minare, Buruciye Medresesi, Madımak Oteli
Kangal Köpek Çiftliği
Divriği Ulucami ve Şifahanesi
Kemaliye'ye varış
Akşam yemeği konaklama

Konaklama

KEMALİYE 4* HOTEL

2. Gün

KEMALİYE APÇAAĞA KARANLIK KANYON

3 Haziran 2022 , Cuma

Sırakonak köyü gezisi
Apçağa Köyü gezisi
Kaya Başı kır Kahvesinde çay-kahve molası
Apçağa Köyü sokak gezisi
Ahmet Kutsi Tecer kültür evi
Öğle yemeği
Mani Yolu, Kadıgölü şelalesi, Taşdibi Mahallesi,
Doğa tarih müzesi
Akşam yemeği Konaklama

Konaklama

KEMALİYE 4* HOTEL

3. Gün

KEMALİYE KARANLIK KANYON

4 Haziran 2022 , Cumartesi

Doğa tarih müzesi
KaranlıkKanyon tekne turu (su seviyesi uygun olur ise)
Taş Yolu gezisi ve yürüuyüş
Kanyonun zirvesine çıkış. Karakoçlu köyü ve Esertepe köyü gezisi
Akşam yemeği konaklama

Konaklama

KEMALİYE 4* HOTEL

4. Gün

OCAK ARAPGİR ONAR HARPUT ELAZIĞ

5 Haziran 2022 , Pazar

Kemaliye'den ayrılış
Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü
Ocak Köyü ve Ali Güler Müzesi
Arapgir millet hanı ve Mirliva Ahmet Camii
Onar Köyü  800 yıllık cem evi
Keban Barajı
Harput  Kalesi, Ulucamii, Kurşunlu Cami
Elazığ Havaalanına geçiş

Bitiş
00:00 | ÖZEL ARAÇLA
00:00 | UÇAK İLE

Durak Notu

Bu etkinlik 02 Haziran 2022 - Perşembe günü Sivas Havalimanında başlar ve 05 Haziran 2022 - Pazar günü Elazığ Havalimanında sona erer.

Kemaliye Gezisi İçin Tavsiye Edilen Uçuşlar
02 Haziran 2022 - Perşembe
Sabiha Gökçen - Sivas
flypgs-PC2750/0545-0710/SabihaG-Sivas

05 Haziran 2022 - Pazar
Elazığ - Sabiha Gökçen
flypgs-PC2533/2115-2300/Elazığ-SabihaG

Tahmini Paylaşım Ücreti

- Etkinlik minimum 11 kişinin katılımı ile gerçekleştirilecektir

- Single konaklama farkı gecelik 150TL olmak üzere toplam 450TL'dir

- Katılımın minimum sayıyı bulmasını müteakip acenteye ödenmek üzere misafirlerden kişibaşına 1000TL ön ödeme talep edilecektir.

- Konaklama ve araç seyahat planlamaları kısıtlamaların olmayacağı duruma göre yapılmştır

Maliyete Dahil Olanlar

  • - Kişilerin Sivas havalimanından alınmasını müteakip etkinliğin sona erdiği gün Elazığ havalimanına bırakılmalarına kadar tüm araç transferleri
  • - 3 Gece 4* hotelde YP (Oda, kahvaltı, akşam yemeği) konaklama
  • - 1 gece fasıl programı
  • - Karanlık kanyon'da tekne turu
  • - Tüm profesyonel kokartlı rehberlik hizmetleri
  • - Tüm acente maliyetleri
  • - Seyahat sigortası

Maliyete Dahil Olmayanlar

- Kişilerin Sivas'a geliş ve Elazığ'dan dönüş ulaşımları

- İlk gün kahvaltı öğünü, 4 gün öğle öğünü ve son gün akşam öğünü,

- Dahil yemeklerde alınan ekstralar ve içecekler,

- Kişisel harcamalar.

- Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 

Etkinlik süresince konaklamalar akşam yemeği ve kahvaltı dahil şeklindedir. Öğle yemeği için uygun noktalarda mola verilecektir.

Üye Girişi Yapmalısınız.

Uyarılar

DİKKAT!... Etkinliklerimiz, TÜRSAB Seyahat Acente İşletme belgesi sahibi Turizm acenteleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz hem doğa sporları hemde kültürel gezi etkinliklerimizin tamamı TÜRSAB belgeli acente ile gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda her türlü günübirlik etkinliklerimizde kendi güvenliğimiz ve kurallar gereği araç, acente ve vergi masrafları, daha uzun süreli, konaklamalı etkinliklerimizde ise buna ilaveten misafirlerimizin sehayat sigortası, ek taşıt maliyeti vb masraflar maliyetlerimize dahil edilmektedir.

Genel Uyarı Metni

DİKKAT!... Etkinliklerimiz, TÜRSAB Seyahat Acente İşletme belgesi sahibi Turizm acenteleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz hem doğa sporları hemde kültürel gezi etkinliklerimizin tamamı TÜRSAB belgeli acente ile gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda her türlü günübirlik etkinliklerimizde kendi güvenliğimiz ve kurallar gereği araç, acente ve vergi masrafları, daha uzun süreli, konaklamalı etkinliklerimizde ise buna ilaveten misafirlerimizin sehayat sigortası, ek taşıt maliyeti vb masraflar maliyetlerimize dahil edilmektedir.

Etkinlik ödemesini tamamlayan katılımcıların belirlenen süre dahilinde iptal/iade talepleri, etkinlik sonrasında ve maliyet paylaşım hesabının tamamlanmasını müteakip yapılır.

dogadakiler.com ortak web yayın platformudur ve etkinliklerimize her iki platformdan yapılan katılımlar dikkate alınır.

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentası ( KEMALİYE EĞİN TUR, TÜRSAB A0000 BELGE NOLU ACENTA ) tarafından organize edilmektedir.
2 Haziran Perşembe

725 Gün Sonra Başlayacak


Limit : 15 Kişi
Kalan : 2 Kişi
Tahmini : 3250

Etkinlikler Paylaşım Esasına Göre Maliyetlendirilir

ETKİNLİK TAMAMLANDI
Soru Cevap